Najpopularniejsze problemy na rynku kredytowym w Polsce

karta, kasa

Pożyczanie pieniędzy w bankach czy parabankach to nie jest wcale prosta czynność. Niektóre gospodarstwa domowe nie mają innego wyjścia niż tylko funkcjonowanie w dość dużym zadłużeniu. W artykule poznasz najważniejsze problemy dotyczące zaciągania dodatkowych zobowiązań i nauczysz się im skutecznie przeciwstawiać. Wiedza jest stosunkowo uniwersalna i przydatna przy każdego rodzaju kredycie, np. gotówkowym.

Jednym z najpopularniejszych problemów jest negatywna ocena zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Jeżeli chcesz zaciągnąć dość duży kredyt gotówkowych, a niewiele zarabiasz lub masz niepewną, niezbyt stabilną umowę, wtedy instytucja finansowa może odmówić wypłacenia gotówki, niezależnie od dodatkowych kosztów. Nawet dobra umowa, jednak bez dużego dochodu jest często powiązana z bardzo wysokimi kosztami kredytu. Kolejnym problemem jest celowe przejmowanie majątku trwałego klienta na rynku pożyczkowym. Niektóre nieuczciwe parabanki funkcjonujące w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego w przypadku braku spłaty kilku rat kredytu gotówkowego często żądają od klienta spłaty całości zobowiązania. Gdy taka spłata nie następuje, wtedy dotychczasowy pożyczkodawca rozwiązuje umowę i celuje w przejęcie majątku uwzględnionego jako zabezpieczenie. Niestety takie praktyki są dość trudne do rozwiązania.

Przeciętny pożyczkobiorca nie rozumie również podstawowych zależności występujących w umowie kredytowej. Mało osób wie przykładowo, że w przypadku wydłużenia okresu kredytowego płacisz znacznie więcej pieniędzy. Każde wydłużenie kredytu niesie ze sobą dodatkowe koszty. Oczywiście nie widać ich w racie podstawowej, miesięczne, bo ta jest zazwyczaj mała, ale ciągnie się najczęściej przez wiele lat. Z tego powodu należy dokładnie analizować koszt całkowity kredytu. Taki wskaźnik każdy pożyczkodawca powinien podawać na życzenie pożyczkobiorcy. Ostatni problem dotyczy niewiedzy, że kredyt gotówkowy można rozwiązać w okresie czternastu dni od podpisania umowy. Niektóre banki lub parabanki nie umieszczają w umowach formularzy odstąpienia od umowy, co jest można powiedzieć zabiegiem celowym, wadą formalną. Każdy pożyczkobiorca musi wiedzieć, że w razie problemów ma czternaście dni na wyjście ze zobowiązania.

Niska wiedza ekonomiczna to prawdziwa bolączka rynku kredytowego. Pożyczkobiorcy muszą uważać, szczególnie podczas korzystania z podejrzanych parabanków o niepotwierdzonej w sektorze finansowym reputacji. Przeglądaj również cyklicznie listę ostrzeżeń aktualizowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Unikniesz, dzięki temu naprawdę wielu problemów.